İmamoğlu, Erdoğan’ın 28 Şubat kararı için ‘Normalleşmenin etkileri’ dedi: Gecikmiş bir adalet, Kavala ve Gezi tutukluları da hemen serbest kalmalı!

T24 Haber Merkezi

İBB Başkanı İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu gece yarısı 28 Şubat hükümlüsü generallerini cezalarını kaldırarak “af” kararı vermesini değerlendirdi. Kararı “normalleşmenin etkilerine” bağlayan İmamoğlu, “Gecikmiş bir adalet, memnun muyum; memnunum ama gecikmiş bir adalet. Kavala, Gezi tutukluları da yarın hemen serbest kalmalı” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2027 Avrupa Oyunları İmza Töreni için Roma’ya gitti. 

Gazeteci Nevşin Mengü’nün aktardığına göre, İmamoğlu imza töreni için Roma’da gazetecilerle sohbet ederken, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Receyp Tayyip Erdoğan’ın imzaslı kararla bu gece yaraısı 28 Şubat hükümlü generaller hakkında cezaların kaldırılması soruldu.

İmamoğlu ise soruyu, “Gecikmiş bir adalet, memnun muyum; memnunum ama gecikmiş bir adalet. Kavala, Gezi tutukluları da yarın hemen serbest kalmalı” diye yanıtladı. Mengü’nün aktardığına göre,  İmamoğlu, 28 Şubat hükümlüsü generaller hakkındaki “aff kararını “normalleşmenin etkilerine” bağladı.

TIKLAYIN – Erdoğan tutuklu 28 Şubat generallerinin cezalarını kaldırdı: Gerekçe Adli Tıp’ın ‘sürekli hastalık’ ve ‘bunama’ raporları

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı karara göre, 28 Şubat hükümlüsü dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile Fevzi Türkeri, Yıldırım Türker, Cevat Temel Özkaynak, Çevik Bir, Erol Özkasnak ve Aydan Erol’un cezaları kaldırıldı.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Şubat davasında müebbet hapis cezası alan, aralarında Çevik Bir ile Çetin Doğan’ın da bulunduğu 14 sanık hakkında tutuklama 2021 yılında tutuklama kararı verdi. Yargıtay’da cezası kesinleşen 14 emekli general, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Emekli generaller, 2021 yılından beri cezaevindeydi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir